Keltoi 1994-2017
  • Prášily

Tavba železa - pokus č. 1

Při akci Lughnasad v sobotu 26. července 2008 se do programu vešla i pokusná tavba železa v zahloubené hutnici. A jak jsme dopadli? Zde je pár fotografií z pokusu při kterém bylo použito cca 20 kg železné rudy. Hutnice byla typu se zahloubenou nístějí o průměru 35 cm a výšce 70 cm. Tavba probíhala celkem 7 hodin a u měchu se střídali tři lidé. Železná ruda byla postupně vkládána do tavícího prostoru a zasypávána dřevěným uhlím. Bohužel došlo k chybě, kterou nyní hledáme - ve výsledku se natavilo jen malé množství železné rudy a zbytek prostě propadl do nístěje nenataven. Po skončení tavby se již začíná plánovat druhý pokus, který je předběžně naplánován na konec srpna.Základ hutnice - zahloubená nístěj (rekonstrukce hutnice dle nálezu dílny Mšec)
Vysoušení pece před výpalem proběhlo po důkladném vysušení pece sluníčkemZačátek tavby - natápení peceLukáš při vysvětlování principů tavby železaStav po skončení tavby a otevření dyznyDyzna s natavenou struskouDivácká kulisa při otevírání pece a zjišťování výsledků tavbyPrvní výsledek - kousky nataveného železa a kousky železné rudy

Partneři Archeopark Prášily

Generální partner

Villa Karolina logo 16w

Partneři

Plzeňský kraj Česká spořitelna a.s. Putování za poznáním s CK Kudrna

Mediální partneři

KAM po Česku Klatovský deník

Doporučujeme:

Šumava.net

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo