Keltský svátek lughnasadh se letos slavil na hradě Veveří.
Deník Rovnost 2. srpna 2004, Šárka Metalová Brno | Bujarý festival podle keltských zvyků připravil na uplynulý víkend brněnský klub cestovatelů a romantiků Kudrna. Akce, která připadla na starý svátek lughnasadh, se konala ve venkovních prostorách hradu Veveří v sobotu a v noci ze soboty na neděli.
„Lughnasadh patří mezi hlavní čtyři svátky keltského roku. Jedná se o svátek začátku sklizně," vysvětlila Václava Melčová ze sdružení Agarain, která přijela na hrad Veveří se svými přáteli z Chebu. „Je zasvěcen bohu Lugovi, jenž byl patronem řemesla a umění. Smyslem tohoto svátku bylo zajistit bezpečnou sklizeň," řekla Melčová. Právě členové Aragainu připravili na hradě Veveří menší obřad k uctění svátku hojnosti. Nepřivezli s sebou druidy, tedy vzdělané lidi znající zákony a sílu přírody. Jako obyčejný keltský lid slavili tancem, zpěvem a obětováním. „Lughnasadh společně s dalšími hlavními keltskými svátky Imbolc, Beltaine a Samhain jsou také považovány za ohňové svátky," uvedl Václav Horák z občanského sdružení Keltoi. Ten přijel z Mladé Boleslavi. „O těchto svátcích Keltové zhášeli domácí ohně, které znovu zapalovali z centrálního ohně, jež udržovali druidové." Keltoi se specializuje na život Keltů už dvanáct let. Návštěvníkům představovali obyčejné denní práce, jimiž se Keltové zabývali.
„Není to naše první keltská oslava. Už deset let pořádáme podobné akce," řekl Vilda Dvořák z Kudrny. „Svátek lughnasadh byl trochu opomíjený, proto jsme se rozhodli jej uskutečnit. Hrad Veveří je k jeho pořádání vyhovující," sdělil Dvořák. Kromě ukázek bydlení, zpracovávání kovu a přípravy jídla se v rámci festivalu konaly koncerty. Vystoupily kapely Asonance, Dun An Doras, České srdce a další. „Počet návštěvníků ještě nemáme přesně spočítaný, ale odhadem můžeme říct, že na hrad jich přišlo kokm pěti set," řekl po skončení festivalu Lughnasadh Dvořák. „Protože všechno dopadlo dobře a diváci i my organizátoři jsme byli spokojeni, rozhodli jsme se příští rok opět festival zorganizovat." Nad Brněnskou přehradou by tak mohla vzniknout nová zajímavá tradice.


Návštěvník jakékoliv věkové kategorie si mohl na hradě Veveří vyzkoušet drcení obilí. Z něj staří Keltové pekli placky. FOTO ŠÁRKA MOTALOVÁ