Stylově zakončili sezónu vyznavači keltské historie, kteří si v sobotu 29. října dali dostaveníčko v tradičním místě - na středočeském zámku Nižbor. Akce zakončila druhou sezónu provozu Informačního centra keltské kultury na zámku Nižbor a také přivítala keltský nový rok - Samhain. "Keltové slavili příchod zimy menší hostinou a rituálem," vysvětlil Václav Horák, vedoucí občanského sdružení Keltoi, jež akci spolupořádalo.
Samhain na zámku Nižbor byl součástí druhého ročníku rozsáhlého projektu Keltské léto na zámku Nižbor, jehož součástí jsou tři slavnosti: kromě Samhainu je to ještě květnové Beltine a Slavnost hojnosti a řemesel v srpnu. "V rámci projektu se osvědčily i výukové programy pro školy, které jsou zaměřeny na výuku řemesel Keltů," uvedl V. Horák.
Celý projekt kromě občanského sdružení Keltoi organizoval Ústav archeologické památkové péče Středních Čech ve spolupráci s obcí Nižbor. Významnou finanční podporou přispěl Středočeský kraj.

Dobová atmosféra
Příznivci Keltů si mohli 29. října nejen vychutnat dobovou atmosféru včetně ukázek řemeslných dovedností a hudební produkce skupiny Taliesyn, ale rovněž si pochutnat na chutné pečeni ze selete. Jako suvenýr si mohli domů odnést některý z keltských suvenýrů či tematicky zaměřenou literaturu.
Akce v lokalitách, které mají ve středních Čechách keltskou minulost (vedle Nižboru Závist a Stradonice), jsou nejen poučením, ale mohou být i příjemnou zábavou pro ty, které zajímá historie předků. Keltové se však slavností Samhain na nějaký čas s veřejností rozloučili - zima pro ně totiž byla obdobím, kdy se nemohlo ven, a tak veškerá činnost ustala. Bylo to obrazně řečeno jakési období spánku. Až se na jaře opět "probudí", znovu tisícům návštěvníků připomenou dávnou minulost.

Divácky velmi vděčné jsou při keltských slavnostech zejména ukázky tradičních řemesel, například jednoho z nejtypičtějších - kovářství. Lidé si pak mohou zhotovené výrobky zakoupit jako cenný suvenýr.Zdroj: Středočeské listy, prosinec 2005