Hudba - Performace - Divadlo - Výstava Také se Vás zmocní takový zvláštní pocit, kdykoliv se vysloví slovo Kelt? Také se necítíte být úplně doma v té velké slovanské rodině? Možná to bude právě tou krví, která nám koluje v žilách. Možná právě vy máte také více těch “keltských kapek krve ”. Možná. Bráníte se nařčení že podléháte módním vlnám zájmu o vše keltské? Pak jste u nás správně. Nechceme si romanticky hrát na dávno zapomenuté předky. Vlastně chceme jenom tak rozjímat. A aby se nám lépe rozjímalo, tak si k tomu necháme zahrát keltskou hudbu a necháme se inspirovat dávnými rituály k moderní divadelní performanci. Chceme stavět most mezi věky. Přidejte se! Lugnasad byl původně svátkem oslavujícím úspěšnou sklizeň, byl vyjádřením vděčnosti bohům zodpovědným za ochranu kmene a za úrodu. Během oslav Lugnasadu se obvykle uzavíraly sňatky, pořádaly různé lidové veselice, závody a soutěže či sportovní klání. Během těchto oslav byly zakázány jakékoli projevy nevraživosti, násilí a také vymáhání dluhů. Během shromáždění lidu, pořádaných obvykle na nějakém posvátném vrchu, či významné mohyly, byla uctívána Matka Země v některé ze svých podob (nejčastěji jako bohyně Danu) a především jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších keltských bohů Lug, po němž nese jméno i tento svátek. Lug byl bohem moudrosti a všech umění, patron řemeslníků i válečníků, mocný kouzelník nadaný neobyčejnými intelektuálními schopnostmi a vůbec jeden z "nejuniverzálnějších" keltských bohů. Zobrazován byl zpravidla jako mladý muž ušlechtilých rysů s velkým oštěpem a doprovázen havrany, symboly moudrosti a proroctví. Lugovo jméno nese mnoho evropských měst: ve Francii Lyon (který prý Lug sám založil), Loudun a Laon, v Belgii Leuven, v Holandsku Leyden a v Polsku Legnica. U nás na Lugovo město aspirují nejspíše Louny, které nesou slovní základ této sympatické postavy keltské mytologie.

Program festivalu v Český Budějovicích:

2.8.
18.00 Zahájení prvního ročníku festivalu za účasti hejtmana Jihočeského kraje pana Jana Zahradníka. Výstava “Kameny, krajina a kapka keltské krve”
19.00 koncert skupiny Marw
Kapela vychází ve své interpretaci z irské hudby vyšlé z tradičního pojetí. V současné době hledá inspiraci i v jiných kulturních oblastech Evropy a v jiných žánrech . Tradiční nástroje (dřevěná příčná flétna, low whistle, housle, bodhrán, kytara) jsou doplněny zpěvem.
21:00 Lugova hostina
Divadelní performance na řece i na souši zakončená hostinou u kruhového stolu a koncertem účinkují PALITCHI, Theartre RAJDO, Studio dell’arte, kapela Shivers / celtic folk a další.

3.8.
16.00 keltské hry a keltská řemesla
dudák Václav Rout, společnost A.R.G.O., Keltoi, výstava “Kameny, krajina a kapka keltské krve”
19.00 koncert Irish Dew
Skupina, která propojuje prvky tradiční irské muziky s rockovou hudbou a jinými proudy world music /domácí folklór, Afrika /, patří již dlouhá léta ke špičce tzv. keltské hudby
21.00 Studio dell´arte: Rytíře krále Artuše
Artušovská legenda vyprávěná nikoliv z koňského sedla, ale od kuchyňského stolu. Nevhodné pro vegetariány!
22.00 koncert Dick O´Brass
Rychle vycházející hvězda české worldmusic scény. V březnu tohoto roku skupina vydala debutové album u Indies Record a při křtu této desky naplnila pražský klub Akropolis k prasknutí. Kombinace keltských melodií s pěkně našlápnutým bigbítem se vám okamžitě vryje do paměti.

VSTUPNÉ:
JEDNOTLIVÉ PROGRAMY: 60,-/ 80,-Kč
FESTIVALOVÉ PERMANENTKY:
středa: 100,-/120,- Kč čtvrtek: 140,-/160,- Kč
na oba dny: 200,-/220,- Kč /včetně hostiny u kruhového stolu/
Cena je stanovena dle VĚKOVÝCH KATEGORIÍ: děti, studenti, důchodci / dospělí Zdroj: http://www.bazilika.cz/www/?item=vsem-keltum

Festival pokračuje:
4.8. v Písku - více na www.podcarou.cz
4. a 5.8. v Táboře - více na www.housuvmlyn.cz