Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

Želenice - hrob bojovníka

Honosná bronzová spona s pěti připevněnými perličkami z modrého skla pochází z hrobu bojovníka s mečem a švartnovým náramkem. Byla dovezena až z dalekého Balkánu.

Snad si ji do Čech přinesl nějaký žoldnéř sloužící místním králům. Jeho kostra byla nalezena už roku 1843 při stavbě silnice na poli Smutný. Spona byla jako první bronzový předmět české archeologie podrobena spektrografické analýze s těmito výsledky:79,65 %Cu, 9,32 %Sn, 7,67% Pb a 2,96 % Fe, a to již pred rokem 1863. Vydává chřestivý zvuk plechových závěsek, ale sotva plnila za Keltů na Slánsku roli amuletu, spíše šlo o kuriozitu. Pro datování hrobu do druhé poloviny 3. století svědčí způsob pohřebního ritu a garnitura hrobové výbavy včetně černého kruhu, i když byl (možná dříve) vyroben z neobvyklého materiálu, bituminózní břidlice.

Želenice u Bíliny 1 (okr. Most)

zelenice1w

Tags: Želenice , Ha D

Tagy: Ha D

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo