Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

Lenešice v laténu

V rozsáhlé štěrkovně dříve Hausenblasově se nacházelo velké kostrové pohřebiště, kde podle výpovědí bylo zničeno nejméně 30 hrobů, a to před rokem 1925 (4.-3. století).

Unikátem zůstal okolo 92 cm dlouhý bronzový řetězový opasek z dvojité řady řetízků spojovaných kruhovými články s jamkami pro email, opatřený záponkovým háčkem zvěrné podoby a bronzovou závěskou. Kuriózním nálezem se stal také bronzový kruh s výzdobou švartnových destiček a jantarových vložek.

Lenešice 2 - ze dvou z pěti jam vykopal střepy z 5.-1. století (?) laborant bývalého Státního archeologického ústavu A. Ševčík. Podle písemných materiálů v archivu jeho pracoviště mělo být zmíněné sídliště situováno v pískovně, ale není řečeno v jaké.

Lenešice 3 - nedávno se podařilo identifikovat výzdobu "triády motivu" na železném sekáči z přelomu 5./4. století, který by spolu s několika bronzovými náramky mohl pocházet ze sídliště.

lenesice1w lenesice2w lenesice3w

PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Lenešice

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo