Ve střední Evropě je v letech asi 2 200/2 000 až 800 před Kr. Jedná se jednu ze základních period pravěku, následující po době kamenné a předcházející době železné. Název naznačuje, že v tomto období se začal ve velkém měřítku používat nový materiál - bronz.
Toto kriterium je samozřejmě zjednodušené. Prosazení bronzu do běžného používáné bylo pomalé, pracovní nářadí se dlouho vyrábělo z kamene a bronz byl zpočátku prestižním zbožím.
S bronzem souvisí zásadní změny - znalost prospekce, těžby a technologie zpracování rudy. Tyto znalosti musel anutně mít vrstva specialistů, kteří se oddělili od prací v zemědělství. Jejich činností došlo k předpokladům pro směnu zboží. Tím se začala formovat vyšší společenská vrstva, nobilita, která začala prosazovat mocenské zájmy - kontrola zdrojů, cest a míst směny. zde se dostáváme ke kořenům pokročilé správy území a změn společenské struktury.
1. Starší doba bronzová
Asi 2 200/2 000 až 1 700/1 600 před Kr. navazuje na předchozí vývoj v eneolitu. Není mezi nimi ostré rozhraní, šlo spíše o přechodné období. naprostou většinu tohoto období u nás zaujímá únětická kultura. Společnost byla plně zemědělská, ale dosáhla pozoruhodného rozkvětu, zvláště ve zpracování bronzové industrie. Byla zakládána výšinná sídliště, četné hromadné nálezy měděných hřiven svědčí o zapojení se do obchodu se surovinou. Bronzové dýky či sekeromlaty byly spíše odznakem společenského postavení. Postupně se např. sekery staly významným pracovním nástrojem.
2. Střední doba bronzová
Trvá poměrně krátce - nejspíše 2. polovina 17. století až 14./13. století před Kr. Nástup mohylových kultur, zatím málo sídlišť.
3. Mladší doba bronzová - období cca 1 300 až 950/920 před Kr.
4. Pozdní doba bronzová - období cca 950/920 až 800 před Kr.
Toto období charakterizuje vznik a rozvoj evropského kulturního komplexu popelnicových polí. Osady mladší a pozdní doby bronzové patří k hojným nálezům a mají charakter bežných zemědělských sídlišť. Budovaly se také opevněné výšinné osady (hradiska). Objevují se velmi bohaté hroby vybavené množstvím keramiky, zbraní a zbroje, šperků, potravin a textilií. Nejvýznamnější byi pohřbeni na voze (či s vozem), provázel je kůň a dokonce i žena.
Zdroj: Sklenář, K., Sklenářová, Z., Slabina, M.: Encyklopedie pravěku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku