Ojedinělý nález tvoří stovky stříbrných platidel, která zřejmě pocházejí z druhé půlky 15. století. PRAHA Archeologové objevili přímo v centru Prahy keramickou nádobu plnou drobných stříbrných mincí z patnáctého století. Podle Vojtěcha Kašpara z archeologické společnosti Archaia je objev z tohoto týdne unikátní, protože nálezy většího počtu mincí jsou v české metropoli ojedinělé.

Takzvaný loštický pohár byl ukryt na dvoře domů mezi Štěpánskou a Školskou ulicí. Ležel pod podlahou kamenného gotického domu, jehož základy archeologové objevili pod asfaltovým povrchem dvora. V keramické nádobě bylo asi 1000 stříbrných mincí o hmotnosti kolem 0,4 gramu. Na kruhových mincích bez nápisu je obraz českého lva.
Tyto peníze se razily v Kutné Hoře od 50. do konce 60. let 15. století - tedy v období, kdy se tam nevyráběly tradiční pražské groše, uvedl Kašpar. Groš měl tehdy hodnotu sedmi těchto kruhových penízů. "Hodnota nálezu v době uložení představovala jmění, za které bylo možno koupit na dobytčím trhu na dnešním Karlově náměstí zhruba tři krávy," podotkl archeolog. Podle Zdeňka Dragouna z Národního památkového ústavu to tehdy byla rozhodně významná částka. Pro srovnání, v současnosti by si stejně movitý člověk podle něho mohl dovolit koupit automobil.
Nynější hodnota pokladu podle Kašpara velká není. Minci lze na aukcích koupit za 20 až 60 korun podle toho, jak je zachovalá. "Její historická hodnota je ale nevyčíslitelná," řekl archeolog.
Vzácný nález je nyní v péči konzervátorů, kteří jej zrentgenují a potom budou mince z nádoby postupně vyplavovat. Jejich konzervace a dokumentace bude trvat několik měsíců a přijde na statisíce korun. Záchrana pokladu bude tedy stát mnohem více, než je jeho cena.
Objev byl učiněn náhodou - odborníci začali totiž prostor mezi domy zkoumat kvůli plánované výstavbě nového hotelu. Archeologové našli ve dvoře řadu dalších dokladů osídlení od 13. století do současnosti. Například novověká studna ukrývala množství věcí z doby, kdy ve vedlejším domě vyrůstal spisovatel Jaroslav Hašek. Patří k nim nočník, půllitr, lahve, čutora a dřevěná kuželková koule, vyjmenoval nalezené věci Kašpar.

Četné nálezy
Pod Prahou se skrývá řada historických cenností. Například loni archeologové objevili při vykopávkách v Praze 6 - Liboci pozůstatky téměř 3000 let staré chaty ze starší doby železné s mimořádně zachovalým vybavením. Vedle dalších věcí tu narazili i na dvě desítky hrobů prvních zemědělců z mladší doby kamenné, tedy starých zhruba 7000 let. Překvapení přinesl i průzkum v bývalých kasárnách na náměstí Republiky, kde odborníci našli třeba torzo románského kamenného paláce.
Největší šanci najít poklad mají archeologové a stavaři. Přibližně 800 stříbrných mincí nalezli v roce 1999 dělníci při výkopových pracích v obci Lažany Defurovy na Klatovsku. Před čtyřmi lety, při rekonstrukci domu v Táboře, dělníci narazili na poklad čítající asi 4000 stříbrných grošů z konce patnáctého století.

čtk, kat, 4. června 2005, Lidové noviny