Keltoi 1994-2017

Viking na Pražském hradě?

Mezi Přemyslovci na Pražském hradě byl v 9. století pohřben také bojovník s mečem. Nejnovější analýza dvou jeho zubů prokázala, že mu v době smrti bylo padesát let a že byl severského, nejspíše vikingského původu.

Jeden z vůbec nejunikátnějších hrobů v Čechách, nalezený ve 20. letech minulého století na III. hradním nádvoří, nyní vydal zajímavé svědectví. Muž, pohřbený ve druhé polovině 9. století s vybavením bojovníka, byl s největší pravděpodobností viking. Prokázaly to moderní vědecké poznatky, neboť analýza dvou jeho zubů ukázala, že přišel jasně ze severu, respektive z Dánska. Je tedy téměř jisté, že je to opravdu viking.

Lebka vikingského bojovníka nalezeného na Pražském hraděHrob vikingského bojovníka nalezeného na Pražském hraděMeč vikingského bojovníka nalezeného na Pražském hradě

Reportáž ČT

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo