Úvodem

Text pochází z publikace Výlet za Germány, která byla vydána ke stejnojmenné výstavě v muzeu Mladá Boleslav v roce 1997.
Během několika málo okamžiků na Vás dýchne historie stará až dva tisíce let. Věřte, že budete překvapeni jak v této době žijeme a co všechno dokážeme a vy můžete jen tiše žasnout a závidět. Jmenuji se Marobud a jsem vládce území rozléhající se ve střední Evropě od řeky Moravy na západ. Moje armáda čítá asi 70 000 dobře vycvičených vojáků a ovládám mnoho germánských kmenů, např. Markomany, Hermundury, Lugy, Silingy a další. Ale nemusíte se mne bát, pojďte se mnou, jste zváni na projížďku. Osedlejte svého koně a vyražme, čeká nás náročná cesta plná poznání. Chci Vám ukázat mnoho zajímavostí z našeho tvrdého života, tak už pojeďme.
K dalším informacím Vám doporučujeme na konci uvedenou literaturu a internetové adresy: www.keltoi.cz; www.boiohaemum.cz. Najdete-li zde uvedenou chybu nebo nebudete s určitým textem souhlasit, ozvěte se na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Všechny zde obsažené informace jsou čerpány z uvedené literatury a vlastních poznatků. Také uvedené kresby a fotografie jsou z uvedené literatury nebo z vlastních cest a námi pořádaných akcí.
Autorem publikace je Václav Horák, vedoucí občanského sdružení KELTOI a odbornou korekturu provedl PhDr. Jiří Waldhauser, CSc. z Okresního muzea Mladá Boleslav.
Tištěná publikace byla vydána díky grantu Nadace Open society fund a můžete si ji také objednat.
Kresby: D. Kašpar, archiv