Šaty, oblečení u mužů
Základ oblečení u mužů tvoří přiléhavé kalhoty. Jsou dva druhy kalhot, stejně jako znáte na sklonku dvacátého století, krátké a dlouhé. Oba druhy tvoří stejný základ - každá nohavice je z jednoho kusu látky, který je sešitý na vnitřní straně. K tomu dopředu i dozadu jsou vsazeny klíny. Krátké kalhoty končí pod koleny, kde se také podvazují, dlouhé končí nad nárty a jsou k nim ještě přišity jakésy nástavce překrývající právě nárty. K tomu patří samozřejmě kožený opasek. Ke kalhotám nosíme halenu sahající až ke kolenům. Rukávy jsou vsazeny a jsou opět buď krátké nebo dlouhé. Velmi specifická je další část našeho oděvu - tvoří ji plášť. Je to obdélník, který se přehazuje přes ramena a je spojen za pomoci spony na pravém rameni.
Obě ruce máme volné a když prší, tak si plášť přehodíme přes hlavu. Tyto pláště vyrábějí naše ženy s velkou pílí, neboť jsou odrazem našeho postavení. Většinou mají lemované kraje a dlouhé třásně, charakteristickou barvou je modrá nebo písková barva s hnědými pruhy.
K oblečení neodmyslitelně patří i kožený nebo plátěný váček, který obsahuje právě hřeben, nožík, rydlo, šídlo, břitvu, případně kousek kovu jako symbol, a také soupravu na rozdělávání ohně - ocílku, pazourek a troud.
Šaty, oblečení u žen
Ženská móda je tvořena dlouhým lehkým rouchem bez rukávů, sepnuté na ramenech sponami. Pro lepší představivost se jedná o válec o rozměrech 1,3 x 1,8 m, který si přehodíte přes hlavu. Pod tímto oblekem ještě nosí halenku s rukávy.
Obuv
Nejobvyklejší obuví naší doby jsou opánky - obuv vyříznutá z jednoho kusu kůže upevněná k noze řemínky. K výzdobě se používá různých výřezů. Při jiných příležitostech se také nosí i boty vyšší, které mají podrážku až 4 cm silnou.
Jaké materiály používáme k výrobě látek?
Běžně chováme domácí zvířata a na polích pěstujeme rostliny, proto se k výrobě oblečení na našem území mohou používat dvě suroviny - vlna a len.
Len
Len se běžně pěstuje na polích a tak jistě přemýšlíte, jak se dostane z rostliny příze? Postup výroby je docela zdlouhavý. Nejdříve musíme len sklidit, po odstranění tobolek se len máčí ve vodě a nechá se volně ležet až postupně za působení vody nebo rosy začne tlít. Nyní se začnou svazečky vláken uvolňovat ze stonku a my tato vlákna lámáním a potíráním zbavujeme dřevnatých částí a vyčesáváme kousky. Tím jsou vlákna připravena ke spřádání.
Vlna
A jak se postupuje u ovcí? Abychom získali potřebný materiál, musíme ovce ostříhat. To provedeme železnými nůžkami nebo pouhým vytrháváním. Potom se vlna zbavuje tuku praním ve vodě, pak se suší, cupuje, češe a tím je také připravena ke spřádání.
Spřádání příze
Řeknu Vám velmi zjednodušený postup - z chomáče rozčesané vlny nebo lnu vytaháváme postupně vlákna, která se za pomoci rotujícího vřetena s nasazeným přeslenem stáčejí do pevnější příze.
Barvení příze
- používáme např. borůvky, třezalku, dub a mnoho dalších.
Na našich látkách máme rádi pestrobarevné vzory. Základní barva vlny je bílá nebo hnědá. Za pomoci rostlin získáváme další odstíny, např. modrou, červenou, žlutou, fialovou nebo černou.